výšivka

2016

kolekcia “výšivka“  je inšpirovaná tradičnými slovenskými vzormi. Tie sú súčasťou nášho dedičstva, boli dedené, prekresľované a štylizované z generácie na generáciu do formy, ktorú poznáme dnes. Svoju inšpiráciu čerpám z výšiviek zo začiatku 20. storočia, ktorá sa zachovala vo svojej podobe dodnes.

Výšivka je považovaná za najrozšírenejší a najcharakteristickejší prejav ľudovej tvorby na Slovensku. Bola dôležitou dekoratívnou súčasťou ľudového odevu. Vo výšivkách boli veľmi často používané geometrické ornamenty, rastlinné a zvieracie motívy. Tieto vzory boli významne štylizované a dajú sa aplikovať aj v súčasnom umení.

 

V tejto kolekcii používam výrezky vzorov vytrhnuté z ich pôvodného prostredia a vkladám ich do nových paradigiem. Vytváram nové vzťahy medzi vzorom, šperkom, skrášľovaním a osobou, ktorá nosí  ten konkrétny kúsok. Základný význam - skrášlenie -ostáva nezmenený. Ale dekor sa zmenil z výšivky na rukáve na ozdobu v podobe náušníc, náhrdelníkov, brošní, prsteňov.

 

Takisto sa zmenil použitý materiál na kov, ktorý používam ako "plátno" prípadne sám sa stáva výšivkou. Zaujíma ma, ako sa dajú tieto vzory použiť v súčasnom umení a ako vedia byť nositeľné dnešnou spoločnosťou so silným odkazom na našu minulosť a naše dedičstvo.  Som na začiatku môjho pátrania, snažím sa vytvoriť kolekciu obsahujúcu rôzne použitia jednotlivých vzorov.

 

Takisto ma zaujíma skúmanie výšiviek z ostatných krajín sveta a hľadanie ich vzájomného ovplyvňovania a prípadné podobnosti medzi nimi.      

SHOP NOW